100 év távlatából...
"A Balaton Tudományos Tanulmányozásának Eredményei"című, sokkötetes munkáról. Ennek III. kötetéből 1900. évben különlenyomatot adtak ki dr. Bolemann István tollából, "A Balatonparti fürdők és üdülőhelyek leírása" címen. A különlenyomat 19 balatonparti településről ad leírást, közülük a jelentősebb nyolcról, így Almádiról is, térképet mellékel. Almádiról a következőket olvashatjuk:
„A Balaton északkeleti zugában egy kies öböl partján fekszik az almádi fürdőtelep kies völgykatlanban, melyet észak-, kelet- és nyugatról hegyek védenek meg a szelek ellen. Azelőtt kiterjedt szőlőskertek voltak itten, de a Phylloxera elpusztította, ekkor jutott ez évtized elején a veszprémi alispánnak boldogult Véghely Dezső-nek az a gondolata, hogy a hepe-hupás területet a tökéletes elértéktelenedéstől megmentendő, Almádiban fürdőtelepet létesítsenek, mely czélra részvénytársaságot alapított; ez a Balatontól a nádast itt jó részt kiirtatta, nagy közös fürdőházat (mostanában már 120 kabinnal) építtetett, a tó partján s beljebb parkot csináltatott, három vendéglőt s több villát építtetett és így az almádi fürdőnek alapját megvetette. Az elpusztult szőlők borházai is villákká alakultak át, úgy hogy jelenleg 167 nyaraló 314 szobával áll a vendégek rendelkezésére, mind többé-kevésbé kertek és szőlők közé elrejtve, mert a szőlőket újra rekonstruálták és valóban gyönyörű látványt nyújt most a fürdőtelep, hol a házak csupa kertek és szőlők közül kandikálnak ki. Legújabb időben Kneipp-féle vízgyógyintézetet is állítottak fel.
Almádi elsősorban nyaralóhely, a hol szívesen vonják meg magukat a nagyvárosok lakosai, főleg azoknak családjai és miután nagyobbszerű központi helyiségeik még hiányoznak, az élet is itt inkább családias, valóságos falusi élet. De azért a betegek is jól érzik magukat.
A tó vízszéle itten nagyrészt náddal van borítva, csak a fürdőház környékén tiszte, feneke kavicsos, a csendes és széltől védett öbölben a hullámverés ritka.
A jó, tiszta levegő, a Balatonfürdők és a Kneipp-kura sokféle betegségben főleg anémiában, neurasthéniában és általános gyengeségben szenvedőknek teszik ajánlatossá Almádit.
Almádit rendes gőzhajó járás köti össze Balaton-Füreddel és Siófokkal. Posta és gőzhajóállomása, távirdája, telefonja helyben van, vasúti állomása Veszprém vagy Siófok. Állandóan két fürdőorvos tartózkodik a nyáron át a telepen.Gyógydíj családonként 12 korona, személyenként 4 korona.
Fürdőárak:
egész évadra váltva személyenként
egy fürdés | 24 fillér |
különben egy fürdés | 30 " |
A térképen az ismertebb épületek a következők:
1. Véghely villa (ma Auróra hotel és Kakas csárda)
2. Kneipp öntőház (lebontva)
3. Zsák-féle vendéglő (lebontva, egykori kapuját oszlopok jelölik)
4. Horváth villa = Jákói villa
5. Hattyú vendéglő, gyógyterem (lebontva)
6. Terike villa (Bajcsy-Zs. u. 35 sz.)
7. Fürdőigazgatóság és bérház (Bajcsy-Zs. u. 50 sz.)
8. Margit kápolna
9. Községház (Zeneiskola)
10. Kurtz nyaraló (Martinovics u. 14, 16. sz.)
11. Szabó nyaraló (helyesen Szalay nyaraló, Kis Jancsi villa néven ismert)
12. Balogh nyaraló (Móra F. u. 4 sz.)
Forrás
Új Almádi Újság 2000. (12. évf.) 10. sz. 2. p.