„Egyúton különböző irányban” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
a (Új oldal, tartalma: „Egyúton különböző irányban. A présház gádorjában hamvadt a parázs s a gazda szanaszét teregette a piszkafával. Fején koppintott egy-egy füstölgő kanóctus...”)
 
a
 
(5 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Egyúton különböző irányban.
+
A présház gádorjában hamvadt a parázs s a gazda szanaszét teregette a piszkafával. Fején koppintott egy-egy füstölgő kanóctuskót. Közben a szürtarisznyából kenyeret szedett elő. Még nem volt új szalonna, a régi elfogyott, a frisling sem hizott meg a kivégzéshez. A kenyérből széles karajokat szelt. A füstös falról drótrostélyt akasztott le és a szétteregetett parázsra dobta. Aztán szép rendén a rostélyra rakta a szeleteket és karajokat. A vendég értetlen, váróan, gondolatlanul nézte.  
A présház gádorjában hamvadt a parázs s a gazda szanaszét teregette a piszkafával. Fején koppintott egy-egy füstölgő kanóctuskót. Közben a szürtarisznyából kenyeret szedett elő. Még nem volt új szalonna, a régi elfogyott, a frisling sem hizott meg a kivégzéshez. A kenyérből széles karajokat szelt. A füstös falról drótrostélyt akasztott le és a szétteregetett parázsra dobta. Aztán szép rendén a rostélyra rakta a szeleteket és karajokat. A vendég értetlen, váróan, gondolatlanul nézte.
+
 
Mióta nincs halászbérlő és a társaságé a viz árendálása, ilyesmire vetemedtünk. Már tilosra röst az ember, hogy csöndérrel hajkurásztassa magát. El is nehezedett a lábam — mondta a gazda s bizonyságkép előrecsusztatta a bal csizmáját. — Kirántott hal helyett piritóskenyér ... A vasutas kubikusoktól tanútuk. Se kóbász, se mi. De zsirt spórolgatott az asszony, foghajma is akad a háznál s olyan jó étvágyat csinál, hogy csak úgy csuszik utána a bor!
+
— Mióta nincs halászbérlő és a társaságé a viz árendálása, ilyesmire vetemedtünk. Már tilosra röst az ember, hogy csöndérrel hajkurásztassa magát. El is nehezedett a lábam — mondta a gazda s bizonyságkép előrecsusztatta a bal csizmáját. — Kirántott hal helyett piritóskenyér... A vasutas kubikusoktól tanútuk. Se kóbász, se mi. De zsirt spórolgatott az asszony, foghajma is akad a háznál s olyan jó étvágyat csinál, hogy csak úgy csuszik utána a bor!  
Még csak egy pohárra valót hörpintgettek, de azért már tüzelt az arca. Nyaka rágyüremlett a zsiros gallérra, félhusbelien. Pogányos keménységgel s gőgös orrhangon röpítgette a szót pápista sógorának fázós beszédére, aki a borcsuszamlástól egészen összeborzadt :
+
 
Én ellehetek a bortól.
+
Még csak egy pohárra valót hörpintgettek, de azért már tüzelt az arca. Nyaka rágyüremlett a zsiros gallérra, félhusbelien. Pogányos keménységgel s gőgös orrhangon röpítgette a szót pápista sógorának fázós beszédére, aki a borcsuszamlástól egészen összeborzadt:  
Meggazdagszik sógor. Se gyereke, se verebe, hát élhetné világát.
+
 
Nem köll a gazdagság. Ami köll a háznál, az köll. Inkább más, mint a bor... A... Lidi.. iszik.
+
— Én ellehetek a bortól.  
Majd elfeledtem, a hugom ! Van tiz esztendeje, nem láttam. Minha haraggal váltunk volna el. Pedig békességesen megosztályoztunk.
+
 
Sógorék se néztek felénk.
+
Meggazdagszik sógor. Se gyereke, se verebe, hát élhetné világát.  
Fejér Péterben nem állhatott a szó, a kálvinista kötekedés, amiért sógora kerülte is a házatáját:
+
 
Tartottunk, hogy böjtre fordulunk arra felé.
+
— Nem köll a gazdagság. Ami köll a háznál, az köll. Inkább más, mint a bor... A... Lidi... iszik.  
Csak ne bökölődjön ! Fejér nevetett:
+
 
Hát a magamfajta karórágó hogy tudja, mellik ünnepük zsiros, mellik hushagyó, mellik vajfogyasztó az atyafirészen valóknak ?
+
— Majd elfeledtem, a hugom! Van tiz esztendeje, nem láttam. Minha haraggal váltunk volna el. Pedig békességesen megosztályoztunk.  
Máté Jánost lehangolta a szófüzés:
+
 
Körösztények vagyunk — felelte elfogulatlan józansággal a szögszin bajsza alól a kunos, barnapiros, galambos őszségü Fejérnek. — Ezért nőtt a nyakunkra a zsidó, török, pogány és nimet.
+
— Sógorék se néztek felénk.  
  írástudó Máté János beszél — röhögött a sógor.
+
 
Nem szoktam feszegetni a tudálékomat. Aszt tom, nem fürészpor van az agyvelejem helén.
+
Fejér Péterben nem állhatott a szó, a kálvinista kötekedés, amiért sógora kerülte is a házatáját:  
Nem is úgy. Csak eljár az ember nyelve. Sógor biróviselt ember. Pedig kálomista falun, mint a Szabadi is és meg a nagy-telekes gazdák között, szó ami szó, fertályszessziós ember bírónak nagy szó.
+
 
A tiszta kezemért s a tartózkodásomért mindenhol becsületet vallottam. Sohse léptem kettőt, ahol egyet köllött. A sógor felenyája, ha szives szóval értették, tetu akart lenni jegyzővel, tanétóval. Ha olyan jegyzőnk, tanétónk van, akiknek váltóra kezes köll, akkor szívelhették volna. De a mi jegyzőnk józan, sokat tart magára, meg a hivatalára. Azért a három év után mindig kéringölt, hogy megmaradjak ám. A tanétó is. Most is a betegséggel bujtam ki alula. Küzködjön más is, mert eleget hallgattam a kilenc esztendőn. A katolikus hitem nagy szálka volt!
+
— Tartottunk, hogy böjtre fordulunk arra felé.  
A kenyérszeletek ropogósra pirultak. Fejér foghagymázta és utána zsírral kente meg s a parázsra rakta beleitatni. Onnan szedegették le s jóizüen falatoztak:
+
 
Enni tudok.
+
— Csak ne bökölődjön!  
Nem igen fog rajta . ..
+
 
Kérges a fajtám.
+
Fejér nevetett:  
Aztán nem iszik.
+
 
— Gyerekkoromban követválasztáson itattak le, hogy a térdemről levertem a bőrt, annyira. Azuta nem esett meg, hogy a mértéket áthágtam volna. Az őseim úgy is nagy italosok voltak, azért uszott el a félhely fele. A másik felét is mentve lehetett megfogni. Italos ember nem tudta volna. A Lidi se került olyan helyről, ahunajd a penészes forintok rándultak volna utána. Nem is tudja a pénzt megfogni manapság se. Eldolgozik, vagy dolgozgat napestig, de a pénzt nem lehet rábízni. Fejér-vér.
+
— Hát a magamfajta karórágó hogy tudja, mellik ünnepük zsiros, mellik hushagyó, mellik vajfogyasztó az atyafirészen valóknak?  
Legalább gyerek volna — halkult bánatosra Máté szava. — Az tudtam a tisztesség, a főbiró dicsérete, meg a király kitüntetése kitölt minden árkot, de nem .. . csak fiatalságában vélekedik úgy az ember. Ha öregül, mintha hiányozna a gyerek.
+
 
Ne hiányozzon ! A kis gyerek kis gond, a nagy gyerek nagy gond. Csak a mérget eteti az emberrel — türelmetlenkedett a sógora.
+
Máté Jánost lehangolta a szófüzés:  
Öregségre van, akibe bizakodjon — higgadozott Máté.
+
 
A huncut pilátusát a világnak, e is megfordult. Ott a Tapolczai, a felesége halála után kipörülték a gyerekei. Úgy áll, mint az ujjam. Hall ölöget az ember, hogy se becsülete, se tisztessége az öregeknek. Cudar világ! Igyunk sógor! — Az Isten engedje, hogy sokáig szopogathassuk a Partfő levét!
+
— Körösztények vagyunk — felelte elfogulatlan józansággal a szögszin bajsza alól a kunos, barnapiros, galambos őszségü Fejérnek. — Ezért nőtt a nyakunkra a zsidó, török, pogány és nimet.  
Csalós jószág e. Itatja magát.
+
 
Nóta van benne.
+
Irástudó Máté János beszél — röhögött a sógor.  
Nekünk már alig.
+
 
Hehehe — egészségeskedett Fejér — nekem úgy néha, mi türés tagadás, van.
+
— Nem szoktam feszegetni a tudálékomat. Aszt tom, nem fürészpor van az agyvelejem helén.  
Na persze a Fejérek... A Máté-vér csöndes, szomoru, gondolkodó, mert a mulatós, vidám eleik elitták a földet, a kedvet, a kurázsit... A szoknya — elröstelkedett hirtelen, hogy ennyire gyónásra melegedett Fejérhez.
+
 
A gazda kapott a megkezdett soron. Őneki a gyóntató-szék nem adott alkalmat, módot a kibeszélésre, hát pinceszeri, borközi állapotban szabadult föl a nyomasztó lelki bántalmaktól; ha úgy verődhettek össze, mint most, kikéreteződött belőlük a panasz. Gyóntak.
+
— Nem is úgy. Csak eljár az ember nyelve. Sógor biróviselt ember. Pedig kálomista falun, mint a Szabadi is és meg a nagy-telekes gazdák között, szó ami szó, fertályszessziós ember bírónak nagy szó.  
A bor tartozék — mondta Fejér. — Fiatal aszszony, második asszony kívánja. Eleinte kurázsiért, ölelésre. Azután meg, mi tagadás, verésre.
+
 
Én meg nem ütöm a feleségem.
+
— A tiszta kezemért s a tartózkodásomért mindenhol becsületet vallottam. Sohse léptem kettőt, ahol egyet köllött. A sógor felenyája, ha szives szóval értették, tetu akart lenni jegyzővel, tanétóval. Ha olyan jegyzőnk, tanétónk van, akiknek váltóra kezes köll, akkor szívelhették volna. De a mi jegyzőnk józan, sokat tart magára, meg a hivatalára. Azért a három év után mindig kéringölt, hogy megmaradjak ám. A tanétó is. Most is a betegséggel bujtam ki alula. Küzködjön más is, mert eleget hallgattam a kilenc esztendőn. A katolikus hitem nagy szálka volt!  
Néha, úgy módjával nem árt a puhogatás, elhigyje. Az asszony hun a nyelviért, hun az erényeiért kap verést.
+
 
Az erényeiért?
+
A kenyérszeletek ropogósra pirultak. Fejér foghagymázta és utána zsírral kente meg s a parázsra rakta beleitatni. Onnan szedegették le s jóizüen falatoztak:  
Az erényeiért, ha kirug a hámból.
+
 
A sógor felesége nem kikapós.
+
— Enni tudok.  
Ha az, ha nem az, kikap. Végigcirógatom úgy istenigazában, hogy elnyújtózik. Nem hiszek neki!
+
 
Tetten érte, sógor?
+
— Nem igen fog rajta...  
Csak van esze, hogy úgy fordítja . . .
+
 
Akkor még úgy sem ütném meg — komorkodott Máté.
+
— Kérges a fajtám.  
Ismeri, sógor? Nos, kitörhet belőle.
+
 
Ma is láttam. De semmi rosszat se néztem le róla. Szives, tisztességadó.
+
— Aztán nem iszik.  
Cserfes. Legényes. Könnyebb, ha előtalálkozhatik valami gyerekkel.
+
 
Egyenes szavu, tisztességes teremtés. Az a sógort meg nem szégyeníti.
+
— Gyerekkoromban követválasztáson itattak le, hogy a térdemről levertem a bőrt, annyira. Azuta nem esett meg, hogy a mértéket áthágtam volna. Az őseim úgy is nagy italosok voltak, azért uszott el a félhely fele. A másik felét is mentve lehetett megfogni. Italos ember nem tudta volna. A Lidi se került olyan helyről, ahunajd a penészes forintok rándultak volna utána. Nem is tudja a pénzt megfogni manapság se. Eldolgozik, vagy dolgozgat napestig, de a pénzt nem lehet rábízni. Fejér-vér.  
Nem tudom elhinni neki. Nem az Ur Istennek se — heveskedett kikelően Fejér — ha a gömbölüségére gondolok, ha látom, hogy semmit se öregedett hozzám, hogy szebb lett a kis hitvány, semmi, nyáladék gyereklánybul az én házamnál. Ha még gyereke volna! De nincs kapubálvány, aki megkösse.
+
 
A rossz, cégér nélkül is rossz, ha a véribe van.
+
— Legalább gyerek volna — halkult bánatosra Máté szava. — Az tudtam a tisztesség, a főbiró dicsérete, meg a király kitüntetése kitölt minden árkot, de nem... csak fiatalságában vélekedik úgy az ember. Ha öregül, mintha hiányozna a gyerek.  
Fejér jobban ingerlődött a védő beszédtől. Elkerítette magyarosan az asszony erre-arráját s ivást ajánlott Máténak.
+
 
Máté komor hallgatásba sülyedt s egy szó se sok, annyi se hagyta el száját. Merőbben, sülthalasabban bámult a vérmesen vádlóra. Közben haza gondolt, féltékenyen, fázós reszketegséggel. Sokért nem adja, ha az asszonya remegve várná a bünösségében, mint sógorát az ártatlanságában.
+
— Ne hiányozzon! A kis gyerek kis gond, a nagy gyerek nagy gond. Csak a mérget eteti az emberrel — türelmetlenkedett a sógora.  
Azért el nem verhetném a háztól. Úgy meg-
+
 
békülünk egy-egy zimankó után, hogy csak úgy olvad! A kutyámat könnyebben elidegeníthetném, mint azt a kis asszonyt. Mondtam: föl is ut, alá is! Azt felelte, egy utunk van: föl-ut. Arra a temetőnk felé.
+
— Öregségre van, akibe bizakodjon — higgadozott Máté.  
Ujra töltött a gazda. A szives kínálásra és az utolsó tanuságtételre, akár csipés érte volna, fölugrott a vendége:
+
 
Lekések a vonatról! — ijedezett.
+
— A huncut pilátusát a világnak, e is megfordult. Ott a Tapolczai, a felesége halála után kipörülték a gyerekei. Úgy áll, mint az ujjam. Hall ölöget az ember, hogy se becsülete, se tisztessége az öregeknek. Cudar világ! Igyunk sógor! — Az Isten engedje, hogy sokáig szopogathassuk a Partfő levét!  
Teringette, hát meghálhat minálunk.
+
 
De reggelre otthon akarok lenni.— A Lidi vár — mondta dércsipetten, hanem maga se hitte el.
+
— Csalós jószág e. Itatja magát.  
Aj iszen, mi egy nap!
+
 
Már három napja, hogy elgyüttem hazulról.
+
— Nóta van benne.  
Mi járatban volt ?
+
 
Árvaügyben, árva . . . Úgy se ösmeri a Franczia gyerekeket. Azok nagykorusítása irányába.
+
— Nekünk már alig.  
Maradjon sógor. Még a hugom után se tudakoztam. A nagy elkeseredés az asszony miatt.
+
 
Épen kopogtattak a tölgyfaajtón gyöngén, szelíden.
+
— Hehehe — egészségeskedett Fejér — nekem úgy néha, mi türés tagadás, van.  
Ki-ja ? bődült kifelé boros hangon a gazda.
+
 
Én vagyok, eresszen be, apjuk!
+
— Na persze a Fejérek... A Máté-vér csöndes, szomoru, gondolkodó, mert a mulatós, vidám eleik elitták a földet, a kedvet, a kurázsit... A szoknya — elröstelkedett hirtelen, hogy ennyire gyónásra melegedett Fejérhez.  
Mi a fészkesfene hordoz ilyen sötétben?
+
 
Eresszen be !
+
A gazda kapott a megkezdett soron. Őneki a gyóntató-szék nem adott alkalmat, módot a kibeszélésre, hát pinceszeri, borközi állapotban szabadult föl a nyomasztó lelki bántalmaktól; ha úgy verődhettek össze, mint most, kikéreteződött belőlük a panasz. Gyóntak.  
Hát gyere.
+
 
Elgyüttem, mondok, hátha többet talál inni, aztán leveszekedik itt a nagy, meredek szakadékon. Már annyi szerencsétlenség esett, fél az ember lánya. Nyugtalankodik.
+
— A bor tartozék — mondta Fejér. — Fiatal aszszony, második asszony kívánja. Eleinte kurázsiért, ölelésre. Azután meg, mi tagadás, verésre.  
A fiatalos asszony szeme csillogott s kutyahűséggel kereste az ura tekintetét.
+
 
Má indulunk; le ne késsek a vonatról — mondta a kéreg Máté. — Mer a nem vár senkire — próbált nevetni, de igen kényszeredetten esett neki.
+
— Én meg nem ütöm a feleségem.  
Iszol? — kérdezte félvállról asszonyát Fejér. --- Nem iszok, nem. Ha már egyszer menőfélben
+
 
vannak.
+
— Néha, úgy módjával nem árt a puhogatás, elhigyje. Az asszony hun a nyelviért, hun az erényeiért kap verést.  
No igyál! A sógor ugy se sok kárt tett benne.
+
 
Aa a sógor ur! — nevetett vidámságos, belső hangon. — Meggazdulnak.
+
— Az erényeiért?  
Ne karattyolj, ha akarsz, igyál. Ha nem, megyünk !
+
 
Hát menjünk!
+
— Az erényeiért, ha kirug a hámból.  
Isten hírével. Ugyis ritkán látjuk egymást.
+
 
Az asszony könnyed, biztos járással lépkedett a meredek lőszparton, de a férfiaknak vigyázniok kellett az egyensulyra. Máténak a járatlanságért, vendéglátójának a borosság miatt. Az út torkolóan furakodott be az akácosba s a pincézők is követték. Meglódultak a lejtőnek s jóval messzebbre érezték magukat a mély-sötét égtől, melyet a Balaton remeklő bűvészettel ragyogtat vissza a csillagaiban, a halavány hadak utjában. A fa-sikátoron tapogattak vakoskodóan. A kocsiuton már toppogtak és szabadabban lélegzettek:
+
— A sógor felesége nem kikapós.  
Csakhogy leértünk \
+
 
Nem igen vagyok erre járós. Inkább keresztülvágok a temetőnek, vagy a mélyutnak — mondta Fejér.
+
— Ha az, ha nem az, kikap. Végigcirógatom úgy istenigazában, hogy elnyújtózik. Nem hiszek neki!  
Ne fáradjanak ám, sógor. Eltalálok magam is, — mondta a vendég.
+
 
Egy menyecske fordult eléjük. Köszöntötte őket s pár szóra megállt velük. A férje után ment a pincébe: „Hátha valami baja esett ? Nem szokott igy elmaradni." Fejér beszédközben nevettető bolondságokat mondott az asszonynak és addig fészkelődött feléje, hogy körülölelte. Felesége nevetten tiltakozott a vén kecske sónyalása ellen :
+
— Tetten érte, sógor?  
Na, né, ez a vén kujjon, mit nem tud ? Aztán ez beszél! — harag, féltékenység nélkül mondta s dévajon ráhuzott az ura hátára tenyerével.
+
 
Aaa, a Fejér bácsi sohse öregszik meg! — dicsérte a menyecske, mert hízelgett neki az öreg udvarlása és szerette volna lánypajtásában a féltékenységet felébreszteni.
+
— Csak van esze, hogy úgy fordítja. . .  
Máté szigoruan és savanyuan turódott ki a társaságból, csak éppen még köszöntötte s elfogadta bucsuzóra a menyecske kezét.
+
 
Fejérné szíves, kellemes volt Mátéhoz a hátralevő uton is, de leginkább az elkövetkezésnél a sógorurához.
+
— Akkor még úgy sem ütném meg — komorkodott Máté.  
Fejérnek kelletlenül hosszunak tetszett, ameddig
+
 
töviröl-hegyire eltiszteltette húgát a menyecske s hogy a hosszú köszöntés alatt folyvást a tenyerébe szorította Máté kezét.
+
— Ismeri, sógor? Nos, kitörhet belőle.  
Máté azonban sietve lelódult a vasuthoz vezető ut lejtőjén, hová veszekedő hang ütödőtt a füléhez. Hallgatózott, mig dolga is volt.
+
 
Mi a fenének mászkáltál utánunk!
+
— Ma is láttam. De semmi rosszat se néztem le róla. Szives, tisztességadó.  
Mi keresete keenek rajtam?
+
 
Bizony még az a kéreg Máté bolondított ki. Gondótam mindgyárt 1 Mert könnyebb, ha nadrágot látsz.
+
— Cserfes. Legényes. Könnyebb, ha előtalálkozhatik valami gyerekkel.  
Könnyebb! — duzzogott az asszony dacosan.
+
 
No gyere! ne állj itt félre! Vagy talán itt akarsz megvirradni ?
+
— Egyenes szavu, tisztességes teremtés. Az a sógort meg nem szégyeníti.  
Mit beszél össze-vissza?
+
 
Na gyere, ha mondom, ne csökönyösödj! — ropogott az ördögcérnakerítés venyigéje. — Gyere, különben ... (Az asszony fülelt, hogy talán verekedést igér.) Különben a tenyerembe kaplak és hazaviszlek.
+
— Nem tudom elhinni neki. Nem az Ur Istennek se — heveskedett kikelően Fejér — ha a gömbölüségére gondolok, ha látom, hogy semmit se öregedett hozzám, hogy szebb lett a kis hitvány, semmi, nyáladék gyereklánybul az én házamnál. Ha még gyereke volna! De nincs kapubálvány, aki megkösse.  
Próbálja meg!
+
 
Megint ropogott a száraz sövénykerítés és gyerekes, csengő nevetéssel felkacagott az asszony:
+
— A rossz, cégér nélkül is rossz, ha a véribe van.  
E' nem a tenyere. E' csak ölelés.
+
 
Máté szive elszorult s megkeseredett a nyála.
+
Fejér jobban ingerlődött a védő beszédtől. Elkerítette magyarosan az asszony erre-arráját s ivást ajánlott Máténak.  
Aztán a vasuton fölengedi a gondolattól, hogy ő is igy engeszteli meg a feleségét. Elaludt az elhatározásán, mint gyerek az áldott anyatejen. Riadva ébredt ki-ki az álmából, de a kép kisértette hazáig.
+
 
Bekopogtatott.
+
Máté komor hallgatásba sülyedt s egy szó se sok, annyi se hagyta el száját. Merőbben, sülthalasabban bámult a vérmesen vádlóra. Közben haza gondolt, féltékenyen, fázós reszketegséggel. Sokért nem adja, ha az asszonya remegve várná a bünösségében, mint sógorát az ártatlanságában.  
Az asszony ajtót nyitott és lámpát gyújtott.
+
 
Ott Mátéba befagyott a szíves szó. A rátukmált partfői üveg bort kitette az asztalra:
+
— Azért el nem verhetném a háztól. Úgy megbékülünk egy-egy zimankó után, hogy csak úgy olvad! A kutyámat könnyebben elidegeníthetném, mint azt a kis asszonyt. Mondtam: föl is ut, alá is! Azt felelte, egy utunk van: föl-ut. Arra a temetőnk felé.  
— A bátyád küldte . .. hazai.. .
+
 
Aztán undorodottan, megrázkódva, féltékenységtől epésítve kifordult a szobából.
+
Ujra töltött a gazda. A szives kínálásra és az utolsó tanuságtételre, akár csipés érte volna, fölugrott a vendége: — Lekések a vonatról! — ijedezett.  
Csukott szájuan, önemésztve járta a sógora utját, de az ellenkező irányba tévesztette.
+
 
 +
— Teringette, hát meghálhat minálunk.  
 +
 
 +
— De reggelre otthon akarok lenni.— A Lidi vár — mondta dércsipetten, hanem maga se hitte el.  
 +
 
 +
— Aj iszen, mi egy nap!  
 +
 
 +
— Már három napja, hogy elgyüttem hazulról.  
 +
 
 +
— Mi járatban volt?  
 +
 
 +
— Árvaügyben, árva . . . Úgy se ösmeri a Franczia gyerekeket. Azok nagykorusítása irányába.  
 +
 
 +
— Maradjon sógor. Még a hugom után se tudakoztam. A nagy elkeseredés az asszony miatt.  
 +
 
 +
Épen kopogtattak a tölgyfaajtón gyöngén, szelíden. — Ki-ja? bődült kifelé boros hangon a gazda.  
 +
 
 +
— Én vagyok, eresszen be, apjuk!  
 +
 
 +
— Mi a fészkesfene hordoz ilyen sötétben?  
 +
 
 +
— Eresszen be!  
 +
 
 +
— Hát gyere.  
 +
 
 +
— Elgyüttem, mondok, hátha többet talál inni, aztán leveszekedik itt a nagy, meredek szakadékon. Már annyi szerencsétlenség esett, fél az ember lánya. Nyugtalankodik.  
 +
 
 +
A fiatalos asszony szeme csillogott s kutyahűséggel kereste az ura tekintetét.  
 +
 
 +
— Má indulunk; le ne késsek a vonatról — mondta a kéreg Máté. — Mer a nem vár senkire — próbált nevetni, de igen kényszeredetten esett neki.  
 +
 
 +
— Iszol? — kérdezte félvállról asszonyát Fejér.  
 +
 
 +
--- Nem iszok, nem. Ha már egyszer menőfélben vannak.  
 +
 
 +
— No igyál! A sógor ugy se sok kárt tett benne.  
 +
 
 +
— Aa a sógor ur! — nevetett vidámságos, belső hangon. — Meggazdulnak.  
 +
 
 +
— Ne karattyolj, ha akarsz, igyál. Ha nem, megyünk!  
 +
 
 +
— Hát menjünk!  
 +
 
 +
— Isten hírével. Ugyis ritkán látjuk egymást.  
 +
 
 +
Az asszony könnyed, biztos járással lépkedett a meredek lőszparton, de a férfiaknak vigyázniok kellett az egyensulyra. Máténak a járatlanságért, vendéglátójának a borosság miatt. Az út torkolóan furakodott be az akácosba s a pincézők is követték. Meglódultak a lejtőnek s jóval messzebbre érezték magukat a mély-sötét égtől, melyet a Balaton remeklő bűvészettel ragyogtat vissza a csillagaiban, a halavány hadak utjában. A fasikátoron tapogattak vakoskodóan. A kocsiuton már toppogtak és szabadabban lélegzettek:  
 +
 
 +
— Csakhogy leértünk!
 +
 
 +
— Nem igen vagyok erre járós. Inkább keresztülvágok a temetőnek, vagy a mélyutnak — mondta Fejér.  
 +
 
 +
— Ne fáradjanak ám, sógor. Eltalálok magam is, — mondta a vendég.  
 +
 
 +
Egy menyecske fordult eléjük. Köszöntötte őket s pár szóra megállt velük. A férje után ment a pincébe: „Hátha valami baja esett ? Nem szokott igy elmaradni." Fejér beszédközben nevettető bolondságokat mondott az asszonynak és addig fészkelődött feléje, hogy körülölelte. Felesége nevetten tiltakozott a vén kecske sónyalása ellen:  
 +
 
 +
— Na, né, ez a vén kujjon, mit nem tud? Aztán ez beszél! — harag, féltékenység nélkül mondta s dévajon ráhuzott az ura hátára tenyerével.  
 +
 
 +
— Aaa, a Fejér bácsi sohse öregszik meg! — dicsérte a menyecske, mert hízelgett neki az öreg udvarlása és szerette volna lánypajtásában a féltékenységet felébreszteni.  
 +
 
 +
Máté szigoruan és savanyuan turódott ki a társaságból, csak éppen még köszöntötte s elfogadta bucsuzóra a menyecske kezét.  
 +
 
 +
Fejérné szíves, kellemes volt Mátéhoz a hátralevő uton is, de leginkább az elkövetkezésnél a sógorurához.  
 +
 
 +
Fejérnek kelletlenül hosszunak tetszett, ameddig töviröl-hegyire eltiszteltette hugát a menyecske s hogy a hosszú köszöntés alatt folyvást a tenyerébe szorította Máté kezét.  
 +
 
 +
Máté azonban sietve lelódult a vasuthoz vezető ut lejtőjén, hová veszekedő hang ütödőtt a füléhez. Hallgatózott, mig dolga is volt.  
 +
 
 +
— Mi a fenének mászkáltál utánunk!  
 +
 
 +
— Mi keresete keenek rajtam?  
 +
 
 +
— Bizony még az a kéreg Máté bolondított ki. Gondótam mindgyárt! Mert könnyebb, ha nadrágot látsz.  
 +
 
 +
— Könnyebb! — duzzogott az asszony dacosan.  
 +
 
 +
— No gyere! ne állj itt félre! Vagy talán itt akarsz megvirradni?  
 +
 
 +
— Mit beszél össze-vissza?  
 +
 
 +
— Na gyere, ha mondom, ne csökönyösödj! — ropogott az ördögcérnakerítés venyigéje. — Gyere, különben ... (Az asszony fülelt, hogy talán verekedést igér.) Különben a tenyerembe kaplak és hazaviszlek.  
 +
 
 +
— Próbálja meg!  
 +
 
 +
Megint ropogott a száraz sövénykerítés és gyerekes, csengő nevetéssel felkacagott az asszony:  
 +
 
 +
— E' nem a tenyere. E' csak ölelés.  
 +
 
 +
Máté szive elszorult s megkeseredett a nyála.  
 +
 
 +
Aztán a vasuton fölengedi a gondolattól, hogy ő is igy engeszteli meg a feleségét. Elaludt az elhatározásán, mint gyerek az áldott anyatejen. Riadva ébredt ki-ki az álmából, de a kép kisértette hazáig.  
 +
 
 +
Bekopogtatott. Az asszony ajtót nyitott és lámpát gyújtott. Ott Mátéba befagyott a szíves szó. A rátukmált partfői üveg bort kitette az asztalra:  
 +
 
 +
— A bátyád küldte... hazai...  
 +
 
 +
Aztán undorodottan, megrázkódva, féltékenységtől epésítve kifordult a szobából.  
 +
 
 +
Csukott szájuan, önemésztve járta a sógora utját, de az ellenkező irányba tévesztette.  
 +
 
 +
= Lábjegyzet  =
 +
 
 +
Megjelent a [[Balatoni levegőben|Balatoni levegőben]] c. kötetben.
 +
 
 +
----
 +
<center>'''[[Három keszeg|Előzmény]]&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; [[Balatoni levegőben|Tartalomjegyzék]]&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; [[Apróhirdetések|Folytatás]]'''</center>
 +
----
 +
 
 +
[[Category:Váth_János_művei]]

A lap jelenlegi, 2011. május 21., 09:33-kori változata

A présház gádorjában hamvadt a parázs s a gazda szanaszét teregette a piszkafával. Fején koppintott egy-egy füstölgő kanóctuskót. Közben a szürtarisznyából kenyeret szedett elő. Még nem volt új szalonna, a régi elfogyott, a frisling sem hizott meg a kivégzéshez. A kenyérből széles karajokat szelt. A füstös falról drótrostélyt akasztott le és a szétteregetett parázsra dobta. Aztán szép rendén a rostélyra rakta a szeleteket és karajokat. A vendég értetlen, váróan, gondolatlanul nézte.

— Mióta nincs halászbérlő és a társaságé a viz árendálása, ilyesmire vetemedtünk. Már tilosra röst az ember, hogy csöndérrel hajkurásztassa magát. El is nehezedett a lábam — mondta a gazda s bizonyságkép előrecsusztatta a bal csizmáját. — Kirántott hal helyett piritóskenyér... A vasutas kubikusoktól tanútuk. Se kóbász, se mi. De zsirt spórolgatott az asszony, foghajma is akad a háznál s olyan jó étvágyat csinál, hogy csak úgy csuszik utána a bor!

Még csak egy pohárra valót hörpintgettek, de azért már tüzelt az arca. Nyaka rágyüremlett a zsiros gallérra, félhusbelien. Pogányos keménységgel s gőgös orrhangon röpítgette a szót pápista sógorának fázós beszédére, aki a borcsuszamlástól egészen összeborzadt:

— Én ellehetek a bortól.

Meggazdagszik sógor. Se gyereke, se verebe, hát élhetné világát.

— Nem köll a gazdagság. Ami köll a háznál, az köll. Inkább más, mint a bor... A... Lidi... iszik.

— Majd elfeledtem, a hugom! Van tiz esztendeje, nem láttam. Minha haraggal váltunk volna el. Pedig békességesen megosztályoztunk.

— Sógorék se néztek felénk.

Fejér Péterben nem állhatott a szó, a kálvinista kötekedés, amiért sógora kerülte is a házatáját:

— Tartottunk, hogy böjtre fordulunk arra felé.

— Csak ne bökölődjön!

Fejér nevetett:

— Hát a magamfajta karórágó hogy tudja, mellik ünnepük zsiros, mellik hushagyó, mellik vajfogyasztó az atyafirészen valóknak?

Máté Jánost lehangolta a szófüzés:

— Körösztények vagyunk — felelte elfogulatlan józansággal a szögszin bajsza alól a kunos, barnapiros, galambos őszségü Fejérnek. — Ezért nőtt a nyakunkra a zsidó, török, pogány és nimet.

— Irástudó Máté János beszél — röhögött a sógor.

— Nem szoktam feszegetni a tudálékomat. Aszt tom, nem fürészpor van az agyvelejem helén.

— Nem is úgy. Csak eljár az ember nyelve. Sógor biróviselt ember. Pedig kálomista falun, mint a Szabadi is és meg a nagy-telekes gazdák között, szó ami szó, fertályszessziós ember bírónak nagy szó.

— A tiszta kezemért s a tartózkodásomért mindenhol becsületet vallottam. Sohse léptem kettőt, ahol egyet köllött. A sógor felenyája, ha szives szóval értették, tetu akart lenni jegyzővel, tanétóval. Ha olyan jegyzőnk, tanétónk van, akiknek váltóra kezes köll, akkor szívelhették volna. De a mi jegyzőnk józan, sokat tart magára, meg a hivatalára. Azért a három év után mindig kéringölt, hogy megmaradjak ám. A tanétó is. Most is a betegséggel bujtam ki alula. Küzködjön más is, mert eleget hallgattam a kilenc esztendőn. A katolikus hitem nagy szálka volt!

A kenyérszeletek ropogósra pirultak. Fejér foghagymázta és utána zsírral kente meg s a parázsra rakta beleitatni. Onnan szedegették le s jóizüen falatoztak:

— Enni tudok.

— Nem igen fog rajta...

— Kérges a fajtám.

— Aztán nem iszik.

— Gyerekkoromban követválasztáson itattak le, hogy a térdemről levertem a bőrt, annyira. Azuta nem esett meg, hogy a mértéket áthágtam volna. Az őseim úgy is nagy italosok voltak, azért uszott el a félhely fele. A másik felét is mentve lehetett megfogni. Italos ember nem tudta volna. A Lidi se került olyan helyről, ahunajd a penészes forintok rándultak volna utána. Nem is tudja a pénzt megfogni manapság se. Eldolgozik, vagy dolgozgat napestig, de a pénzt nem lehet rábízni. Fejér-vér.

— Legalább gyerek volna — halkult bánatosra Máté szava. — Az tudtam a tisztesség, a főbiró dicsérete, meg a király kitüntetése kitölt minden árkot, de nem... csak fiatalságában vélekedik úgy az ember. Ha öregül, mintha hiányozna a gyerek.

— Ne hiányozzon! A kis gyerek kis gond, a nagy gyerek nagy gond. Csak a mérget eteti az emberrel — türelmetlenkedett a sógora.

— Öregségre van, akibe bizakodjon — higgadozott Máté.

— A huncut pilátusát a világnak, e is megfordult. Ott a Tapolczai, a felesége halála után kipörülték a gyerekei. Úgy áll, mint az ujjam. Hall ölöget az ember, hogy se becsülete, se tisztessége az öregeknek. Cudar világ! Igyunk sógor! — Az Isten engedje, hogy sokáig szopogathassuk a Partfő levét!

— Csalós jószág e. Itatja magát.

— Nóta van benne.

— Nekünk már alig.

— Hehehe — egészségeskedett Fejér — nekem úgy néha, mi türés tagadás, van.

— Na persze a Fejérek... A Máté-vér csöndes, szomoru, gondolkodó, mert a mulatós, vidám eleik elitták a földet, a kedvet, a kurázsit... A szoknya — elröstelkedett hirtelen, hogy ennyire gyónásra melegedett Fejérhez.

A gazda kapott a megkezdett soron. Őneki a gyóntató-szék nem adott alkalmat, módot a kibeszélésre, hát pinceszeri, borközi állapotban szabadult föl a nyomasztó lelki bántalmaktól; ha úgy verődhettek össze, mint most, kikéreteződött belőlük a panasz. Gyóntak.

— A bor tartozék — mondta Fejér. — Fiatal aszszony, második asszony kívánja. Eleinte kurázsiért, ölelésre. Azután meg, mi tagadás, verésre.

— Én meg nem ütöm a feleségem.

— Néha, úgy módjával nem árt a puhogatás, elhigyje. Az asszony hun a nyelviért, hun az erényeiért kap verést.

— Az erényeiért?

— Az erényeiért, ha kirug a hámból.

— A sógor felesége nem kikapós.

— Ha az, ha nem az, kikap. Végigcirógatom úgy istenigazában, hogy elnyújtózik. Nem hiszek neki!

— Tetten érte, sógor?

— Csak van esze, hogy úgy fordítja. . .

— Akkor még úgy sem ütném meg — komorkodott Máté.

— Ismeri, sógor? Nos, kitörhet belőle.

— Ma is láttam. De semmi rosszat se néztem le róla. Szives, tisztességadó.

— Cserfes. Legényes. Könnyebb, ha előtalálkozhatik valami gyerekkel.

— Egyenes szavu, tisztességes teremtés. Az a sógort meg nem szégyeníti.

— Nem tudom elhinni neki. Nem az Ur Istennek se — heveskedett kikelően Fejér — ha a gömbölüségére gondolok, ha látom, hogy semmit se öregedett hozzám, hogy szebb lett a kis hitvány, semmi, nyáladék gyereklánybul az én házamnál. Ha még gyereke volna! De nincs kapubálvány, aki megkösse.

— A rossz, cégér nélkül is rossz, ha a véribe van.

Fejér jobban ingerlődött a védő beszédtől. Elkerítette magyarosan az asszony erre-arráját s ivást ajánlott Máténak.

Máté komor hallgatásba sülyedt s egy szó se sok, annyi se hagyta el száját. Merőbben, sülthalasabban bámult a vérmesen vádlóra. Közben haza gondolt, féltékenyen, fázós reszketegséggel. Sokért nem adja, ha az asszonya remegve várná a bünösségében, mint sógorát az ártatlanságában.

— Azért el nem verhetném a háztól. Úgy megbékülünk egy-egy zimankó után, hogy csak úgy olvad! A kutyámat könnyebben elidegeníthetném, mint azt a kis asszonyt. Mondtam: föl is ut, alá is! Azt felelte, egy utunk van: föl-ut. Arra a temetőnk felé.

Ujra töltött a gazda. A szives kínálásra és az utolsó tanuságtételre, akár csipés érte volna, fölugrott a vendége: — Lekések a vonatról! — ijedezett.

— Teringette, hát meghálhat minálunk.

— De reggelre otthon akarok lenni.— A Lidi vár — mondta dércsipetten, hanem maga se hitte el.

— Aj iszen, mi egy nap!

— Már három napja, hogy elgyüttem hazulról.

— Mi járatban volt?

— Árvaügyben, árva . . . Úgy se ösmeri a Franczia gyerekeket. Azok nagykorusítása irányába.

— Maradjon sógor. Még a hugom után se tudakoztam. A nagy elkeseredés az asszony miatt.

Épen kopogtattak a tölgyfaajtón gyöngén, szelíden. — Ki-ja? bődült kifelé boros hangon a gazda.

— Én vagyok, eresszen be, apjuk!

— Mi a fészkesfene hordoz ilyen sötétben?

— Eresszen be!

— Hát gyere.

— Elgyüttem, mondok, hátha többet talál inni, aztán leveszekedik itt a nagy, meredek szakadékon. Már annyi szerencsétlenség esett, fél az ember lánya. Nyugtalankodik.

A fiatalos asszony szeme csillogott s kutyahűséggel kereste az ura tekintetét.

— Má indulunk; le ne késsek a vonatról — mondta a kéreg Máté. — Mer a nem vár senkire — próbált nevetni, de igen kényszeredetten esett neki.

— Iszol? — kérdezte félvállról asszonyát Fejér.

--- Nem iszok, nem. Ha már egyszer menőfélben vannak.

— No igyál! A sógor ugy se sok kárt tett benne.

— Aa a sógor ur! — nevetett vidámságos, belső hangon. — Meggazdulnak.

— Ne karattyolj, ha akarsz, igyál. Ha nem, megyünk!

— Hát menjünk!

— Isten hírével. Ugyis ritkán látjuk egymást.

Az asszony könnyed, biztos járással lépkedett a meredek lőszparton, de a férfiaknak vigyázniok kellett az egyensulyra. Máténak a járatlanságért, vendéglátójának a borosság miatt. Az út torkolóan furakodott be az akácosba s a pincézők is követték. Meglódultak a lejtőnek s jóval messzebbre érezték magukat a mély-sötét égtől, melyet a Balaton remeklő bűvészettel ragyogtat vissza a csillagaiban, a halavány hadak utjában. A fasikátoron tapogattak vakoskodóan. A kocsiuton már toppogtak és szabadabban lélegzettek:

— Csakhogy leértünk!

— Nem igen vagyok erre járós. Inkább keresztülvágok a temetőnek, vagy a mélyutnak — mondta Fejér.

— Ne fáradjanak ám, sógor. Eltalálok magam is, — mondta a vendég.

Egy menyecske fordult eléjük. Köszöntötte őket s pár szóra megállt velük. A férje után ment a pincébe: „Hátha valami baja esett ? Nem szokott igy elmaradni." Fejér beszédközben nevettető bolondságokat mondott az asszonynak és addig fészkelődött feléje, hogy körülölelte. Felesége nevetten tiltakozott a vén kecske sónyalása ellen:

— Na, né, ez a vén kujjon, mit nem tud? Aztán ez beszél! — harag, féltékenység nélkül mondta s dévajon ráhuzott az ura hátára tenyerével.

— Aaa, a Fejér bácsi sohse öregszik meg! — dicsérte a menyecske, mert hízelgett neki az öreg udvarlása és szerette volna lánypajtásában a féltékenységet felébreszteni.

Máté szigoruan és savanyuan turódott ki a társaságból, csak éppen még köszöntötte s elfogadta bucsuzóra a menyecske kezét.

Fejérné szíves, kellemes volt Mátéhoz a hátralevő uton is, de leginkább az elkövetkezésnél a sógorurához.

Fejérnek kelletlenül hosszunak tetszett, ameddig töviröl-hegyire eltiszteltette hugát a menyecske s hogy a hosszú köszöntés alatt folyvást a tenyerébe szorította Máté kezét.

Máté azonban sietve lelódult a vasuthoz vezető ut lejtőjén, hová veszekedő hang ütödőtt a füléhez. Hallgatózott, mig dolga is volt.

— Mi a fenének mászkáltál utánunk!

— Mi keresete keenek rajtam?

— Bizony még az a kéreg Máté bolondított ki. Gondótam mindgyárt! Mert könnyebb, ha nadrágot látsz.

— Könnyebb! — duzzogott az asszony dacosan.

— No gyere! ne állj itt félre! Vagy talán itt akarsz megvirradni?

— Mit beszél össze-vissza?

— Na gyere, ha mondom, ne csökönyösödj! — ropogott az ördögcérnakerítés venyigéje. — Gyere, különben ... (Az asszony fülelt, hogy talán verekedést igér.) Különben a tenyerembe kaplak és hazaviszlek.

— Próbálja meg!

Megint ropogott a száraz sövénykerítés és gyerekes, csengő nevetéssel felkacagott az asszony:

— E' nem a tenyere. E' csak ölelés.

Máté szive elszorult s megkeseredett a nyála.

Aztán a vasuton fölengedi a gondolattól, hogy ő is igy engeszteli meg a feleségét. Elaludt az elhatározásán, mint gyerek az áldott anyatejen. Riadva ébredt ki-ki az álmából, de a kép kisértette hazáig.

Bekopogtatott. Az asszony ajtót nyitott és lámpát gyújtott. Ott Mátéba befagyott a szíves szó. A rátukmált partfői üveg bort kitette az asztalra:

— A bátyád küldte... hazai...

Aztán undorodottan, megrázkódva, féltékenységtől epésítve kifordult a szobából.

Csukott szájuan, önemésztve járta a sógora utját, de az ellenkező irányba tévesztette.

Lábjegyzet

Megjelent a Balatoni levegőben c. kötetben.


Előzmény          Tartalomjegyzék          Folytatás