„Állami Elemi Népiskola” változatai közötti eltérés

Innen: Helyismeret
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
aNincs szerkesztési összefoglaló
aNincs szerkesztési összefoglaló
 
(7 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
[[Balatonalmádi|Almádi]] első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában.  
{{InfoboxÉpület
[[Fájl:kép_1971.jpg|bélyegkép|bal|300px|Állami Elemi Népiskola]]
|cím=Állami Elemi Népiskola
=== Iskola történet ===
|kép=Kep_1971.jpg
1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója [[Rónai Károly]] volt.
|város=Balatonalmádi
|év=1904.
|építtető=az Almádi község
|tulaj=magántulajdon
|felújítva=a háború után
}}
[[Balatonalmádi|Almádi]] első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában. 


1919 nyarán új igazgató-tanító költözött be az almádi Öreghegy aljában épített népiskola szolgálati lakásába [[Váth János|Horváth János]]. Vele egyidőben költözött Balatonalmádiba [[Ruppert Róbert]], és tanított itt nyugdíjazásáig, nagy megbecsülés és tisztelet övezte munkáját.
== Iskola történet  ==
<blockquote>1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója [[Rónai Károly]] volt. </blockquote>
1919 nyarán új igazgató-tanító költözött be az almádi Öreghegy aljában épített népiskola szolgálati lakásába [[Váth János|Horváth János]]. Vele egyidőben költözött Balatonalmádiba [[Ruppert Róbert]], és tanított itt nyugdíjazásáig, nagy megbecsülés és tisztelet övezte munkáját.  


1919-ben az almádi elemi népiskolában 2 tanító tanította a gyerekeket, egymást váltották délelőtt és délután. Az összevont osztályokban 70-80 gyermek tanult. Ekkor még október elején indult Almádiban is az oktatás a felsőbb osztályok számára. A szülők az őszi, főleg a szüreti munkába bevonták gyerekeiket.
1919-ben az almádi elemi népiskolában 2 tanító tanította a gyerekeket, egymást váltották délelőtt és délután. Az összevont osztályokban 70-80 gyermek tanult. Ekkor még október elején indult Almádiban is az oktatás a felsőbb osztályok számára. A szülők az őszi, főleg a szüreti munkába bevonták gyerekeiket.  


Az 1945. március 21-i bombatámadás következtében elpusztult az iskola, csupán az igazgatói lakás része maradt meg. A tanítás ezt követően ugyancsak az Óvári utcában található Borus és Mikec villákban folyt.  
Az 1945. március 21-i bombatámadás következtében elpusztult az iskola, csupán az igazgatói lakás része maradt meg. A tanítás ezt követően ugyancsak az Óvári utcában található Borus és Mikec villákban folyt.  


Az 1946-47. tanévben [[Schmidt Ernő]], az 1947-48 évben [[Mihályfi Ernő]] igazgató-tanító oktatott.
Az 1946-47. tanévben [[Schmidt Ernő]], az 1947-48 évben [[Mihályfi Ernő]] igazgató-tanító oktatott. Schmidt Ernő igazgató [[Györgyi Dénes]] építésszel szorgalmazta egy új iskola építését.  
Schmidt Ernő igazgató [[Györgyi Dénes]] építésszel szorgalmazta egy új iskola építését.


1947. július 1-jén a nemzetgyűlés elfogadta az 1947. XVII. tc-et a hároméves tervről. Ebben az oktatásügy mennyiségi fejlesztése is helyet kapott. Itt lehetőség nyílt jelentős állami támogatással egy új „állami iskola” megépítésére. A tervezést 1946-ban Györgyi Dénes műépítész végezte és 1947. november 20-án megtörtént az új iskola alapkőletétele. Az alapkőletételnél jelen volt Ortutay Gyula vallás és közoktatási miniszter.
1947. július 1-jén a nemzetgyűlés elfogadta az 1947. XVII. tc-et a hároméves tervről. Ebben az oktatásügy mennyiségi fejlesztése is helyet kapott. Itt lehetőség nyílt jelentős állami támogatással egy új „állami iskola” megépítésére. A tervezést 1946-ban Györgyi Dénes műépítész végezte és 1947. november 20-án megtörtént az új iskola alapkőletétele. Az alapkőletételnél jelen volt Ortutay Gyula vallás és közoktatási miniszter.  


A megépült [[Györgyi Dénes Általános Iskola|8 tantermes iskolában]] a tanítás 1949. októberében kezdődött. Az iskola megbízott igazgatója [[Rácz Elemér]] az 1948-49-es és az 1949-50-es tanévben.
A megépült [[Györgyi Dénes Általános Iskola|8 tantermes iskolában]] a tanítás 1949. októberében kezdődött. Az iskola megbízott igazgatója [[Rácz Elemér]] az 1948-49-es és az 1949-50-es tanévben.  


== Külső hivatkozás ==
= Külső hivatkozás =
Schildmayer Ferenc: [[Állami Elemi Népiskola Almádiban]]


{{DEFAULTSORT: Allami Elemi Nepiskola}}
Schildmayer Ferenc: [[Állami Elemi Népiskola Almádiban]]
[[Kategória:Balatonalmádi épületek]]
 
{{DEFAULTSORT: Allami Elemi Nepiskola}}  
 
[[Category:Épületek]][[Category:Balatonalmádi]]

A lap jelenlegi, 2017. május 3., 16:51-kori változata

Állami Elemi Népiskola
Helye: Balatonalmádi
Építési adatok
Építés éve : 1904.
Építtető: az Almádi község
Tulajdonos: magántulajdon
Felújítva : a háború után


Almádi első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában. 

Iskola történet

1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója Rónai Károly volt.

1919 nyarán új igazgató-tanító költözött be az almádi Öreghegy aljában épített népiskola szolgálati lakásába Horváth János. Vele egyidőben költözött Balatonalmádiba Ruppert Róbert, és tanított itt nyugdíjazásáig, nagy megbecsülés és tisztelet övezte munkáját.

1919-ben az almádi elemi népiskolában 2 tanító tanította a gyerekeket, egymást váltották délelőtt és délután. Az összevont osztályokban 70-80 gyermek tanult. Ekkor még október elején indult Almádiban is az oktatás a felsőbb osztályok számára. A szülők az őszi, főleg a szüreti munkába bevonták gyerekeiket.

Az 1945. március 21-i bombatámadás következtében elpusztult az iskola, csupán az igazgatói lakás része maradt meg. A tanítás ezt követően ugyancsak az Óvári utcában található Borus és Mikec villákban folyt.

Az 1946-47. tanévben Schmidt Ernő, az 1947-48 évben Mihályfi Ernő igazgató-tanító oktatott. Schmidt Ernő igazgató Györgyi Dénes építésszel szorgalmazta egy új iskola építését.

1947. július 1-jén a nemzetgyűlés elfogadta az 1947. XVII. tc-et a hároméves tervről. Ebben az oktatásügy mennyiségi fejlesztése is helyet kapott. Itt lehetőség nyílt jelentős állami támogatással egy új „állami iskola” megépítésére. A tervezést 1946-ban Györgyi Dénes műépítész végezte és 1947. november 20-án megtörtént az új iskola alapkőletétele. Az alapkőletételnél jelen volt Ortutay Gyula vallás és közoktatási miniszter.

A megépült 8 tantermes iskolában a tanítás 1949. októberében kezdődött. Az iskola megbízott igazgatója Rácz Elemér az 1948-49-es és az 1949-50-es tanévben.

Külső hivatkozás

Schildmayer Ferenc: Állami Elemi Népiskola Almádiban