„Zirc” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
3. sor: 3. sor:
 
<br> [[Image:Balvany.jpg|border|left|180x154px]]  
 
<br> [[Image:Balvany.jpg|border|left|180x154px]]  
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 +
<br>
  
 
+
= Dubniczai István =
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
= Dubniczai István =
+
  
 
'''Dubniczai István,''' Korcsek István (Dubnica?-Zirc, 1766. dec. 29.) r. k. kanonok, építész.  
 
'''Dubniczai István,''' Korcsek István (Dubnica?-Zirc, 1766. dec. 29.) r. k. kanonok, építész.  
  
== Élete: ==
+
== Élete: ==
  
Fiatalon került Acsády Ádám veszprémi püspök udvarába, aki 1737-ben hantai prépostnak, 1740-ben veszprémi kanonoknak nevezte ki. Megbízta a pápai pálos, később bencés templom tervezésével és az építkezés irányításával. Az új főpásztorral, Padányi Bíró Mártonnal vitában és ellentétben állt, ezért felmentését kérte, 1763-ban Zircre vonult vissza. 1754-ben 4 ezer forintot ajánlott fel a zirci apátsági templomnak. Pápai oltárépítők ebből készítették a főoltár hat hatalmas faszobrát, és ebből vásárolták Bécsben a főoltár Maulbertsch festményét. A mellékoltárok aranyozása és a templom számos más dísze is neki köszönhető. Az új főoltárnál 1755-ben Ő mondta az első ünnepélyes szentmisét. 1766-ban épített, barokk stílű lakóháza, később a Reguly-család otthona, ma védett műemlék és a [[Reguly Antal Múzeum|Reguly Antal Múzeum]] épülete. Művei kéziratban maradtak és a Nemzeti Múzeumban vannak. A zirci apátsági templomban temették el.  
+
Fiatalon került Acsády Ádám veszprémi püspök udvarába, aki 1737-ben hantai prépostnak, 1740-ben veszprémi kanonoknak nevezte ki. Megbízta a pápai pálos, később bencés templom tervezésével és az építkezés irányításával. Az új főpásztorral, Padányi Bíró Mártonnal vitában és ellentétben állt, ezért felmentését kérte, 1763-ban Zircre vonult vissza. 1754-ben 4 ezer forintot ajánlott fel a zirci apátsági templomnak. Pápai oltárépítők ebből készítették a főoltár hat hatalmas faszobrát, és ebből vásárolták Bécsben a főoltár [[Maulbertsch|Maulbertsch]] festményét. A mellékoltárok aranyozása és a templom számos más dísze is neki köszönhető. Az új főoltárnál 1755-ben Ő mondta az első ünnepélyes szentmisét. 1766-ban épített, barokk stílű lakóháza, később a Reguly-család otthona, ma védett műemlék és a [[Reguly Antal Múzeum|Reguly Antal Múzeum]] épülete. Művei kéziratban maradtak és a Nemzeti Múzeumban vannak. A zirci [[Apátsági Templom|apátsági templomban]] temették el.  
  
== Forrás: ==
+
== Forrás: ==
  
 
*[http://web.ekmk.hu/lexikon/lexikon.php Veszprém megyei életrajzi lexikon]
 
*[http://web.ekmk.hu/lexikon/lexikon.php Veszprém megyei életrajzi lexikon]

A lap 2011. február 16., 12:35-kori változata

Ide kattints


Balvany.jpg








Dubniczai István

Dubniczai István, Korcsek István (Dubnica?-Zirc, 1766. dec. 29.) r. k. kanonok, építész.

Élete:

Fiatalon került Acsády Ádám veszprémi püspök udvarába, aki 1737-ben hantai prépostnak, 1740-ben veszprémi kanonoknak nevezte ki. Megbízta a pápai pálos, később bencés templom tervezésével és az építkezés irányításával. Az új főpásztorral, Padányi Bíró Mártonnal vitában és ellentétben állt, ezért felmentését kérte, 1763-ban Zircre vonult vissza. 1754-ben 4 ezer forintot ajánlott fel a zirci apátsági templomnak. Pápai oltárépítők ebből készítették a főoltár hat hatalmas faszobrát, és ebből vásárolták Bécsben a főoltár Maulbertsch festményét. A mellékoltárok aranyozása és a templom számos más dísze is neki köszönhető. Az új főoltárnál 1755-ben Ő mondta az első ünnepélyes szentmisét. 1766-ban épített, barokk stílű lakóháza, később a Reguly-család otthona, ma védett műemlék és a Reguly Antal Múzeum épülete. Művei kéziratban maradtak és a Nemzeti Múzeumban vannak. A zirci apátsági templomban temették el.

Forrás: