Cholnoky Jenő balatoni munkássága és szellemi öröksége

A Helyismeret wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lonci (vitalap | szerkesztései) 2023. november 21., 19:23-kor történt szerkesztése után volt. (Tanulmányai és pályája)

Cholnoky Jenő (1870-1950) a földrajztudomány egyik legkiválóbb alakja, 1870. július 23-án látta meg a napvilágot Veszprémben.

A család

A földrajztudós szülei, Csolnoky László ügyvéd és Zombath Krisztina Arácson ismerkedtek meg. Apja - a jól kereső ügyvéd - nyaralót is vásárolt családja részére Balatonarácson (Péterhegyalja dűlő 150. ma Szőlőkalja utca 20.). Később a szomszédos telket (mely már Csopakhoz tartozott) id. Lóczy Lajos vásárolta meg családja számára, ahonnan évtizedeken át irányította a Balaton-kutatást. Csolnoky László és testvérei, ifj. Csolnoky Ferenc orvos és Csolnoky István jegyző aktívan részt vettek a Balaton-felvidék társadalmi, kulturális életében. László tagja volt a Balatontavi gőzhajózási részvénytársaság igazgatóságának Balatonfüreden, Ferenc és István pedig 1884-ben ott volt a Kisfaludy gőzös második útján. A fivérek rendszeresen részt vettek az Anna-bálon, amit a füredi Gyógycsarnokban rendeztek meg a helyi Szeretetház javára. A Cholnoky család a nyarakat a Balaton parti házban töltötte.

Korai évek

A Cholnoky gyerekek nyolcan voltak testvérek, közülük a két fivér László és Viktor az irodalomban alkotott jelentőset. Az ifjú Cholnoky Jenő tanulmányait a veszprémi várban található egykori Veszprémi Kegyestanítórendi Római Katolikus Gimnáziumban végezte. Gyerekkorában már járta Veszprém híres dolomit szikláit, a Benedek-hegyet, a Nemesvámos felől nyíló Tekeres-völgyet, vagy az akkoriban még látható löszfalakat a mai Színházkertnél. Első könyv alakú leírását 11 évesen a csillagokról írta. Nyári szünidejét rendszerint Balatonarácson töltötte a családi nyaralóban, ahol meteorológiai állomást rendezett be, és a mérési adatokat naponta rendszeresen feljegyezte. Ekkor kezdett el foglalkozni a Balatonnal, mely későbbi életművének fontos mérföldköve lett.

Tanulmányai és pályája

Vízépítő mérnökként végzett Klimm Mihály mellett a József Műegyetemen, és ebben az időben lett barátja id. Lóczy Lajos, a híres geológus. 1894-ben Lóczy áthívta a Budapesti Tudományegyetemre Cholnokyt, aki már fiatalon bekapcsolódott a kor (és azóta is) legnagyobb tudományos vállalkozásába, a Balaton tudományos tanulmányozásába. 1903-ban doktorált és magántanárrá lépett elő. Nemsokkal ezután Erdélybe került, a Kolozsvári Egyetem Földrajzi Tanszékére, ahol az akkor még csak harmincöt éves tudós megteremtette az erdélyi földrajz oktatás magasiskoláját. A kolozsvári évek alatt tette a kínai útja után lévő két legfontosabb utazását. 1910-ben a Stockholmi Földtani Kongresszuson vett részt, mely útja során a periglaciális, glaciális felszínformálódást tanulmányozta. 1912-ben pedig a második legnagyobb útján vesz részt, Teleki Pállal közösen részt vesz az Amerikai Földrajzi Társaság kongresszusán, bejárják az egész USA-t. 1920 után a tudományegyetemen találjuk, az ottani földrajzi tanszéken professzor. 1920-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta (1949-ben címétől megfosztották, melyet csak 1989-be kapott vissza). Húsz éven át tanított az egyetemen általános természeti földrajzot, regionális földrajzot, geomorfológiát. Haláláig, 1950-ig aktív volt, és részt vett a különböző földrajzi társaságok életében.

Balatoni tevékenysége

Cimer-bfured.png
"Cholnoky Jenő ezer szállal kötődött a Balatonhoz és különösen Balatonfüredhez."

A Balatonfüred Értéktárba bekerült az Értéktár Bizottság 2/2023. (V.30.) határozata alapján