Bauxitkutató Vállalat

A Helyismeret wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fdanko (vitalap | szerkesztései) 2016. szeptember 22., 16:36-kor történt szerkesztése után volt.

Volt egyszer egy Bauxitkutató...

Egy kiállítás kezdete

Felhívás egykori kollégákhoz

20 éve fejezte be tevékenységét Balatonalmádi legnagyobb munkáltatója, a Bauxitkutató Vállalat. Egykori munkahelyünk 45 év működés után 1995-ben szüntette be tevékenységét.

A mostani 20. évforduló alkalmából többen úgy gondoltuk, hogy a vállalat életét bemutató kiállítással és szakmai előadásokkal lehetne méltó módon emlékeznünk munkahelyünkre, és tisztelegnünk az ott dolgozó – a cég csúcsidőszakában –, több mint 1000 ember munkája előtt.

Valószínűleg sokan tudják, hogy vállalatunk előzményeként Balatonalmádiban 1950-ben a Bauxitkutató Expedíció nevű cég kezdte meg működését, amelyből azután 1954. október 1-jével megalakult a Bauxitkutató Vállalat. A rendszerváltás után ennek lett jogutódja a Geoprospect Kft., amely 1995-ben szűnt meg.

A vállalat működésének 45 éve alatt több ezer embernek adott munkát, biztos megélhetést, nem csak Balatonalmádiban, hanem különböző vidéki telephelyein is. A teljesség igénye nélkül csak a legnagyobb telephelyeket felsorolva: Nyirád, Halimba, Bakonyszentlászló, Iszkaszentgyörgy, ahol több száz ember dolgozott. Vállalatunk – dolgozóinak szorgalmas és hatékony munkájával –, 250 millió tonna bauxitot kutatott fel (amiből 110 millió tonnát ki is bányásztak), és sikeresen végrehajtotta az országban egyedülálló aknafúró programot.

A bauxitkutatás sok szakterület összehangolt, komplex tevékenységével valósult meg. A földtani szakemberek mindenekelőtt kijelölték a kutatási területeket, majd a kutatás végén zárójelentésben összegezték az eredményeket. A fúrócsoportoknál dolgozó geodéták, geológusok, hidrogeológusok, geofizikusok, fúrósok, szerelők és gépjárművezetők összeszokott csapata végezte a terepi munkát, kitűzték a pontok helyét, kivitelezték a kutatófúrásokat, leírták a rétegsort, regisztrálták a vízföldtani adatokat. A laboratóriumban elemezték a mintákat. A gépészet új fúrószerszámokat gyártott, motorokat és gépeket javított. Az anyaggazdálkodásnak és szállításnak különösen a csoportok ellátása jelentett komoly feladatot. Mindezeken kívül voltak még a minden vállalatnál kötelező egységek: igazgatás, könyvelés, szervezés, munkaügy stb.

A kiállításra készülve és szélesebb körre kitekintve, iparágunknak még két nevezetes évfordulóját szükséges megemlítenünk. Éppen 100 éve annak, hogy a történelmi Magyarország területén megkezdődött a bauxitkutatás. Annak pedig 90 éve, hogy Gánton megnyitották a világ akkor egyik legnagyobb bauxitbányáját.

A 2016 tavaszára tervezett emlékkiállítást és előadásokat Balatonalmádiban a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár erre a célra biztosított helyiségében szeretnénk lebonyolítani. Ahhoz, hogy sikeres legyen, szükséges a volt munkatársak segítsége. Úgy gondoljuk, hogy sokan őriznek még a vállalattal kapcsolatos emléktárgyakat, fényképeket, dokumentumokat vagy fúrómagokat, fúrókoronákat és egyéb tárgyi eszközöket is. Ha ezeket kölcsönadnák a kiállítás idejére, és ezen felül munkájukkal is közreműködnének a rendezésben, a tablók összeállításában vagy egyes előadások megtartásában, akkor van arra remény, hogy rendezvényünk sikeres lesz.

Örülnénk, ha minél több kolléga jelentkezne erre a felhívásra. Várunk ötleteket, javaslatokat, és amikor majd eljön az ideje, minél több látogatót, nemcsak a megnyitó ünnepségre, hanem a kiállítás teljes időtartamára. Nagyon jó lenne, ha a kollégák elhoznák gyermekeiket, unokáikat és a múltat idéző környezetben mesélnének nekik arról, hogy hol, mit, milyen körülmények között és kikkel együtt dolgoztak.

A szervezőbizottság most van alakulóban. Aki tudja vállalni és szeretne részt venni a kiállítás előkészítésében, rendezésében vagy vannak olyan tárgyai, melyeket szívesen felajánl a kiállítás időszakára, az keresse egykori igazgatónkat, Tóth Bélát vagy Brokés Ferenc osztályvezetőt.

Figyeljék a következő lapszámokat, mert a témához kapcsolódó további cikkeket tervezünk. Ha találkoznak volt kollégákkal, kérdezzenek rá, hogy hallottak-e a tervezett emlékkiállításról.

Jó szerencsét! Tóth Béla és Brokés Ferenc

Almádi a bauxitkutatás központja

Feladata a bauxitkutatás egységes irányítása és gyakorlati végrehajtása, a bauxitbányák tervezésének előkészítése. Működése 1950-ben indult a Bauxitkutató Expedíció létrehozásával. 1950. január 1-jével megalakult a Magyar–Szovjet Bauxit-Alumínium Rt. (MASZOBAL), amelynek részei a gánti, az iszkaszentgyörgyi, a halimbai és a nyirádi bauxitbányák, az Ajkai Timföldgyár és Alumíniumkohó, a Székesfehérvári Könnyűfémhengermű, az Almásfüzitői Timföldgyár, a balatonalmádi Bauxitkutató Kirendeltség, a Viktória Vegyigyár, majd 1952-től a Kőbányai Alumíniumhengermű, a Tatabányai Alumíniumkohó, az Inotai Alumíniumkohó és a Magyaróvári Műkorundgyár voltak. A MASZOBAL erőteljesen törekedett arra, hogy vállalatainál és üzemeinél az állami vállalatok irányításában a Szovjetunióban kialakult tervezési, ellenőrzési, belső irányítási gyakorlat honosodjon meg.

Önálló gazdasági egységgé akkor vált, amikor megszűnt a MASZOBAL Rt és 1955. január elsejével megalakult a Bauxitkutató Vállalat Balatonalmádi központtal. A nagy átalakulás során, 1991-től Geoprospect Kft néven, magán társasági formában folytatta tevékenységét. Az állami irányítású bauxitkutatás 1996. szeptember 1-vel ért véget a Bakonyi Bauxitbánya Kft magánosításával. A Geoprospect Kft egy részét átvette a Bakonyi Bauxitbánya Kft, a másik része pedig Geoprosper Kft néven, magántársasági formában folytatta tovább tevékenységét Veszprémben.

Külső hivatkozás

Magyar Alumíniumipari Múzeum