„Almádi gyógyfürdő szabályzata” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
a
a
55. sor: 55. sor:
 
===A gyógyfürdő vendégeiről, azok bejelentéséről és az általuk fizetendő díjakról.===
 
===A gyógyfürdő vendégeiről, azok bejelentéséről és az általuk fizetendő díjakról.===
 
</center>
 
</center>
 +
 +
<center>'''5.§.'''</center>
 +
 +
Minden  idegen,  aki  Almádiban  a  fürdőévad  alatt  három  napnál  tovább tartózkodik, fürdővendégnek tekintetik, és mint ilyen köteles a hatóságilag megállapított díjakat fizetni és ezen szabályzat rendelkezéseinek van alávetve.
 +
 +
<center>'''6.§.'''</center>
 +
 +
A gyógydíjakat az 1876. évi XXIV. t.c. 157. §.1. pontja értelmében az alispán állapítja meg.
 +
 +
<center>'''7.§.'''</center>
 +
 +
A hatóságilag megállapított gyógydíjak fizetésének kötelezettsége alól mentesek:
 +
:a) 12 éven alóli gyermekek;
 +
:b) szabályszerű szegénységi bizonyítvánnyal ellátott egyének;
 +
:c) kül- és belföldi orvosok és velük közös háztartásban élő nejeik és gyermekeik;
 +
:d) segédlelkészek, állami- és felekezeti tanítók. Ha fizetésük az 1000 koronát meg nem haladja;
 +
:e) a  hadsereg  és  honvédség  tagjai  főhadnagytól  lefelé  és  a  velük  együtt  levő családtagjaik;
 +
:f) művészek és hírlapszerkesztők;
 +
:g) törvényhatóság- és állami hivataloknál alkalmazott segéd- és kezelőszemélyzeti tagok.
  
  
 
[[Kategória:Cikk, tanulmányok]]
 
[[Kategória:Cikk, tanulmányok]]

A lap 2010. augusztus 3., 12:55-kori változata

A vármegye alispánja az Almádi gyógyfürdőre vonatkozó, a m. kir. belügyminiszter 32.464/902. szám alatt kelt rendelete alapján átdolgozott szabályrendeletet bemutatja.

Véghatározat: A vármegye törvényhatósági bizottsága a bemutatott s az állandó választmány által letárgyalt szabályrendelet-tervezetet elfogadja azt szabályrendelet erejére emeli s a vármegye területén kihirdetteti s ennek megtörténte után jóváhagyás végett a m. kir. belügyminiszterhez felterjesztetni rendeli.

Kelt Veszprémvármegye törvényhatósági bizottságának 1903. évi december hó 14-én és folytatva tartott rendes közgyűléséből.

Veszprémvármegye szabályrendelete az Almádi gyógyfürdőről.

I. Fejezet

Általános intézkedések.

1.§.

Az Almádi-fürdő területét Almádi község egész határa képezi, melyen belül az üdülni kívánók és a szenvedő emberiség érdeke a nyilvános intézményeknek, a közrendnek és közegészségügynek szigorú kezelését és felügyeletét követelvén; azt a vármegye közönsége jelen szabályzat keretén belül állapítja meg.

2.§.

A fürdőévad június hó 15-étől szeptember hó 15-éig tart.

3.§.

A személy- és vagyonbiztonság érdekében és a vendégek nyugalmának biztosítása céljából az évad tartamára fürdőbiztos rendelendő ki és pedig valóságos vagy tiszteletbeli főszolgabíró vagy szolgabíró.

A fürdőbiztosnak évenkénti kirendelése és díjainak átalányösszegben való megállapítása a vármegye alispánjának hatáskörébe tartozik.

A fürdőbiztos díjainak fedezéséről a vármegye közönsége évi költségvetésében intézkedik.

A fürdőbiztos közvetlenül a vármegye alispánjának van alárendelve s fegyelmi tekintetben az 1886. évi XXIII. t.-c. hatálya alá esik.

A fürdőbiztosnak a jelen szabályrendelet alapján hozott határozatai a kihirdetéstől, illetve kézbesítéstől számított 15 nap alatt a vármegye alispánjához, onnét pedig, ha a határozat az elsőfokútól eltér, a vármegyei közigazgatási bizottsághoz fellebbezhetők.

4.§.

A fürdőbiztos kötelességei a belügyi m. kir. Miniszter úrnak 1893. évi 44.404 szám alatt kiadott rendeletével vannak szabályozva:

  1. Felügyel a fürdőhely közegészségügyi viszonyaira és a hol e tekintetben törvényellenes hiányokat észlel, annak elhárítása iránt intézkedik és intézkedéseit úgy a község, mint a fürdőtulajdonos és a magánosok foganatosítani kötelesek.
  2. Felügyel a köztisztaságra, a fürdő- és középületeknek, úgy a bérbeadó házaknak beltisztaságára, a lakásviszonyok egészségügyi feltételeinek betartására és az esetleg felmerülő hiányok eltávolítása iránt intézkedik.
  3. Felügyel a fürdő területén forgalomba kerülő tápszerek, étel- és italnemüek, az emberi egészségnek megfelelő állapotára és az erre ártalmasakat a m. kir. Belügyminiszter úrnak 1876. évi július hó 4-én 31.026. számú és az 1879. évi 57.627. szám alatt kelt szabályrendeletei szerint elkoboztatja.
  4. A fürdőévad alatt hetenként legalább egyszer a szállodákat, vendéglőket, korcsmákat, kávéházakat, élelmiszrelárusító-kereskedéseket és mészárszékeket megvizsgálni és ennek megtörténtéről a következő hó 1-én az alispánnak jelentést tenni köteles, ezenfelül állandó s folytonos felügyeletet tartozik gyakorolni a piaci elárusításra.
  5. Őrködik a közrend és csend, a személy- és vagyonbiztonság felett és ennek megzavarása esetén a szükséges rendőri intézkedéseket és tilalmakat elrendeli.
  6. Felügyel a községi rendészetnek pontos teljesítésére és tapasztalt hiányok esetén, a községet azok orvoslására felhívja.
  7. A büntetendő cselekményeket az illetékes bíróságnak vagy közigazgatási hatóságnak azonnal feljelenteni tartozik és mellőzhetetlen szükség esetén a rendőri előnyomozást és a bűnjelek lefoglalását eszközölni köteles.
  8. Felügyel a kéjügyre és e tekintetben gyakorolja mindazon jogokat és teljesíti mindazon kötelességeket, amelyeket a fennálló szabályok az elsőfokú hatóságnak kezébe adnak.
  9. Gyanús és személyi igazolással nem bíró egyéneket eltoloncoltathat.
  10. Gondoskodik arról, hogy a fürdő látogatottsága felől az e részben fennálló belügyminiszteri rendelet szerint államrendőri- és statisztikai szempontból készítendő kimutatás megszerkesztessék és hogy az, valamint az 1898. évi november hó 26-án kelt 120.528. számú belügyminiszteri rendeletben megkívánt és a fürdő kezelősége által elkészített évadi jelentés és kimutatások a m. kir. Központi statisztikai hivatalnak beszolgáltassanak.
  11. Tartozik minden év május havában a fürdővendégek elfogadására szánt összes lakásokat (szobákat) a vármegyei főorvos, esetleg járási-orvos, községi bíró, továbbá a fürdőtulajdonos és háztulajdonosok egy-egy megbízottjával bejárva megvizsgálni, úgy a kifogástalan, valamint a kifogásolt lakások és szobákról jegyzéket készíteni, s ha utóbbiak június hó 15-éig a közegészségi- és közrendészeti követelményeknek megfelelően helyre nem hozatnának, lakhatási- és illetve kibérlési engedélyt arra az egy évadra megtagadni. A határozattal meg nem elégedő fél 15 napon belül az alispánhoz, innen pedig, ha az alispán határozata az elsőfokú határozattól eltérő, a közigazgatási bizottsághoz fellebbezhet.

II. Fejezet

A gyógyfürdő vendégeiről, azok bejelentéséről és az általuk fizetendő díjakról.

5.§.

Minden idegen, aki Almádiban a fürdőévad alatt három napnál tovább tartózkodik, fürdővendégnek tekintetik, és mint ilyen köteles a hatóságilag megállapított díjakat fizetni és ezen szabályzat rendelkezéseinek van alávetve.

6.§.

A gyógydíjakat az 1876. évi XXIV. t.c. 157. §.1. pontja értelmében az alispán állapítja meg.

7.§.

A hatóságilag megállapított gyógydíjak fizetésének kötelezettsége alól mentesek:

a) 12 éven alóli gyermekek;
b) szabályszerű szegénységi bizonyítvánnyal ellátott egyének;
c) kül- és belföldi orvosok és velük közös háztartásban élő nejeik és gyermekeik;
d) segédlelkészek, állami- és felekezeti tanítók. Ha fizetésük az 1000 koronát meg nem haladja;
e) a hadsereg és honvédség tagjai főhadnagytól lefelé és a velük együtt levő családtagjaik;
f) művészek és hírlapszerkesztők;
g) törvényhatóság- és állami hivataloknál alkalmazott segéd- és kezelőszemélyzeti tagok.