„Arácsi Koloska patakon lévő Tolnai-vízimalom” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
9. sor: 9. sor:
 
}}
 
}}
  
Az arácsi vízimalom építésének pontos ideje nem ismert, azonban az tudható, hogy az 1870-es években Sperg Domonkos volt a malom bérlője, melyet az Esterházy uradalomtól bérelt. 1880-ban Németh József, majd Kiss Pál molnár birtokában volt. A malom egy ideig nem üzemelt, majd 1914-ben Hartmann József vette meg, aki üzembe helyezte az elhanyagolt vízimalmot és egészen a nagy gazdasági világválságig működtette. Misoda Pál (később Tolnai Pál, névváltoztatási kérelem után) molnármester, aki 1927-ben költözött családjával Arácsra, hirdetés útján megvásárolta a malmot a Hartmann családtól. A rossz állapotú malmot felújította, korszerűsítette a belső berendezést, 1935-ben, a teljesítménynövelés érdekében, bevezette az ipari áramot. A második világháború idején is működött a malom, egészen 1949-ig biztosította a környék lisztellátását. Ekkor Fejes Géza jegyző hatóságilag leállította a munkát és az épületet le is pecsételte. Valószínűleg a gazdák közbenjárására az állatok számára darálást továbbra is folytathatott a malom. 1951. június 27-én állami tulajdonba vették és végleg leállították.  
+
Az arácsi vízimalom építésének pontos ideje nem ismert, azonban az tudható, hogy az 1870-es években Sperg Domonkos volt a malom bérlője, melyet az Esterházy uradalomtól bérelt. 1880-ban Németh József, majd Kiss Pál molnár birtokában volt. A malom egy ideig nem üzemelt, majd 1914-ben Hartmann József vette meg, aki üzembe helyezte az elhanyagolt vízimalmot és egészen a nagy gazdasági világválságig működtette. Misoda Pál (később Tolnai Pál, névváltoztatási kérelem után) molnármester, aki 1927-ben költözött családjával Arácsra, hirdetés útján megvásárolta a malmot a Hartmann családtól. A rossz állapotú malmot felújította, korszerűsítette a belső berendezést, 1935-ben, a teljesítménynövelés érdekében, bevezette az ipari áramot. A második világháború idején is működött a malom, egészen 1949-ig biztosította a környék lisztellátását. Ekkor Fejes Géza jegyző hatóságilag leállította a munkát és az épületet le is pecsételte. Valószínűleg, a gazdák közbenjárására, állatok számára való darálást továbbra is folytathatott a malom. 1951. június 27-én állami tulajdonba vették és végleg leállították.  
 
Az épület napjainkban is a Tolnai család birtokában van.   
 
Az épület napjainkban is a Tolnai család birtokában van.   
  
 
+
==Források==
 +
*Wöller István: Balatonfüredi malmok. Balatonfüred Városért Közalapítvány, Balatonfüred, 2009. 31-41. p.
 +
*Tarnai Katalin: Emlékeink Arácsa. Arácsért Közhasznú Alapítvány, Balatonfüred, 2019. 23-27. p.
 +
*Fotó: Esztergályos Éva
  
  

A lap jelenlegi, 2023. december 22., 14:19-kori változata

Arácsi Koloska patakon lévő Tolnai-vízimalom
Tolnaimalom.PNG
Helye: Balatonfüred, Béke u. 22.
Építési adatok
Építés éve :
Építtető:
Tulajdonos:
Felújítva :



Az arácsi vízimalom építésének pontos ideje nem ismert, azonban az tudható, hogy az 1870-es években Sperg Domonkos volt a malom bérlője, melyet az Esterházy uradalomtól bérelt. 1880-ban Németh József, majd Kiss Pál molnár birtokában volt. A malom egy ideig nem üzemelt, majd 1914-ben Hartmann József vette meg, aki üzembe helyezte az elhanyagolt vízimalmot és egészen a nagy gazdasági világválságig működtette. Misoda Pál (később Tolnai Pál, névváltoztatási kérelem után) molnármester, aki 1927-ben költözött családjával Arácsra, hirdetés útján megvásárolta a malmot a Hartmann családtól. A rossz állapotú malmot felújította, korszerűsítette a belső berendezést, 1935-ben, a teljesítménynövelés érdekében, bevezette az ipari áramot. A második világháború idején is működött a malom, egészen 1949-ig biztosította a környék lisztellátását. Ekkor Fejes Géza jegyző hatóságilag leállította a munkát és az épületet le is pecsételte. Valószínűleg, a gazdák közbenjárására, állatok számára való darálást továbbra is folytathatott a malom. 1951. június 27-én állami tulajdonba vették és végleg leállították. Az épület napjainkban is a Tolnai család birtokában van.

Források

  • Wöller István: Balatonfüredi malmok. Balatonfüred Városért Közalapítvány, Balatonfüred, 2009. 31-41. p.
  • Tarnai Katalin: Emlékeink Arácsa. Arácsért Közhasznú Alapítvány, Balatonfüred, 2019. 23-27. p.
  • Fotó: Esztergályos Éva


Cimer-bfured.png
"A balatonfüredi malmok sorában az egyetlen ipari emlék, amely teljes, eredeti berendezésével együtt fennmaradt az utókor számára."

A Balatonfüred Értéktárba bekerült az Értéktár Bizottság 6/2022.(XI.22.) határozata alapján