„Zirc” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
1. sor: 1. sor:
[http://pkkk.hunteka.ikron.hu:8080/monguz/media/Nap2011/01/Nap110126_03.pdf Ide kattints]
+
Az ország legmagasabban fekvő (400 m) kisvárosát 1182-ben III. Béla király hívására a franciaországi Clairvauxból érkező ciszterci szerzetesek alapították, majd a török hódoltság után 1712-től a sziléziai Heinrichau ciszterei építették újjá, európai hírű szellemi és gazdasági kultúrát, – ezzel térségi központot teremtve a Bakony szívében. A ma 7 159 lakosú bakonyi „főváros” idegenforgalma kiemelkedő: megőrzött történelmi emlékeivel, kulturális programjaival, szolgáltatásaival és családias hangulatú vendégszeretetével évente százezernyi látogatót fogad. Zirc a bakonyi túraútvonalak kiindulópontja, környéke a hegység egyik legszebb, turisztikai szempontból is vonzó tája.&nbsp; A város könnyen megközelíthető a 82-es főúton. Az 1896-ban épült Győr - Zirc - Veszprém vasútvonal is jó szolgálatot tesz a Magas-Bakonyban túrázni vágyó csoportok utazásához. Zirc, a Bakony fővárosa ma egy dinamikusan fejlődő, jövőképpel rendelkező térségi központ, ahol érdemes befektetői szemmel is tájékozódni.<br>
  
<br> [[Image:Balvany.jpg|border|left|180x154px]]
+
<br>  
  
 
<br>  
 
<br>  
17. sor: 17. sor:
 
<br>  
 
<br>  
  
= Dubniczai István  =
+
= <br> =
 
+
'''Dubniczai István,''' Korcsek István (Dubnica?-Zirc, 1766. dec. 29.) r. k. kanonok, építész.
+
 
+
== Élete:  ==
+
 
+
Fiatalon került Acsády Ádám veszprémi püspök udvarába, aki 1737-ben hantai prépostnak, 1740-ben veszprémi kanonoknak nevezte ki. Megbízta a pápai pálos, később bencés templom tervezésével és az építkezés irányításával. Az új főpásztorral, Padányi Bíró Mártonnal vitában és ellentétben állt, ezért felmentését kérte, 1763-ban Zircre vonult vissza. 1754-ben 4 ezer forintot ajánlott fel a zirci apátsági templomnak. Pápai oltárépítők ebből készítették a főoltár hat hatalmas faszobrát, és ebből vásárolták Bécsben a főoltár [[Maulbertsch|Maulbertsch]] festményét. A mellékoltárok aranyozása és a templom számos más dísze is neki köszönhető. Az új főoltárnál 1755-ben Ő mondta az első ünnepélyes szentmisét. 1766-ban épített, barokk stílű lakóháza, később a Reguly-család otthona, ma védett műemlék és a [[Reguly Antal Múzeum|Reguly Antal Múzeum]] épülete. Művei kéziratban maradtak és a Nemzeti Múzeumban vannak. A zirci [[Apátsági Templom|apátsági templomban]] temették el.
+
 
+
== Forrás:  ==
+
 
+
*[http://web.ekmk.hu/lexikon/lexikon.php Veszprém megyei életrajzi lexikon]
+

A lap 2011. március 10., 15:21-kori változata

Az ország legmagasabban fekvő (400 m) kisvárosát 1182-ben III. Béla király hívására a franciaországi Clairvauxból érkező ciszterci szerzetesek alapították, majd a török hódoltság után 1712-től a sziléziai Heinrichau ciszterei építették újjá, európai hírű szellemi és gazdasági kultúrát, – ezzel térségi központot teremtve a Bakony szívében. A ma 7 159 lakosú bakonyi „főváros” idegenforgalma kiemelkedő: megőrzött történelmi emlékeivel, kulturális programjaival, szolgáltatásaival és családias hangulatú vendégszeretetével évente százezernyi látogatót fogad. Zirc a bakonyi túraútvonalak kiindulópontja, környéke a hegység egyik legszebb, turisztikai szempontból is vonzó tája.  A város könnyen megközelíthető a 82-es főúton. Az 1896-ban épült Győr - Zirc - Veszprém vasútvonal is jó szolgálatot tesz a Magas-Bakonyban túrázni vágyó csoportok utazásához. Zirc, a Bakony fővárosa ma egy dinamikusan fejlődő, jövőképpel rendelkező térségi központ, ahol érdemes befektetői szemmel is tájékozódni.