„Jókai Mór szobra” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
9. sor: 9. sor:
 
''Anyaga:'' mészkő
 
''Anyaga:'' mészkő
  
Jókai Mór író (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, 1904. május 5.). Jókai 1857-ben, első balatoni útja során néhány napot családjával Füreden töltött. A magyar Tempevölgy című írásában örökítette meg élményeit. Megszerették Füredet, a fürdő demokratikus légköre vonzotta vissza évről évre Jókait és családját. 1867-ben - Jókainé Laborfalvi Róza színésznő sógora, Huray István fürdőorvos biztatására - telket vásároltak a Kerek templom közelében. 1870-ben felépült a villa, az író maga ellenőrizte az építkezést. Jókai idejének nagy részét írással töltötte, de szívesen gondozta kertjét is. Itt írta a ''Fekete gyémántok'', ''A Damokosok'', ''Az arany ember'' és a ''Három márványfej'' című regényeit, több művében megjelenik Füred és a Balaton ábrázolása. Lapjában, az Üstökösben színes leírásokat, tudósításokat jelentetett meg a füredi fürdőéletről. Ő volt az 1882-ben alakult Balaton Egylet Irodalmi Szakosztályának elnöke. A házaspár ezüstlakodalmát is itt ünnepelte. Felesége halála után 1889-ben a villát eladta. A szobrot a Balatoni Intéző Bizottság készíttette. Jókai Mór nevét utca és a Tamás-hegyen kilátó viseli.
+
[[Jókai Mór]] író (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, 1904. május 5.). Jókai 1857-ben, első balatoni útja során néhány napot családjával Füreden töltött. A magyar Tempevölgy című írásában örökítette meg élményeit. Megszerették Füredet, a fürdő demokratikus légköre vonzotta vissza évről évre Jókait és családját. 1867-ben - Jókainé Laborfalvi Róza színésznő sógora, Huray István fürdőorvos biztatására - telket vásároltak a Kerek templom közelében. 1870-ben felépült a villa, az író maga ellenőrizte az építkezést. Jókai idejének nagy részét írással töltötte, de szívesen gondozta kertjét is. Itt írta a ''Fekete gyémántok'', ''A Damokosok'', ''Az arany ember'' és a ''Három márványfej'' című regényeit, több művében megjelenik Füred és a Balaton ábrázolása. Lapjában, az Üstökösben színes leírásokat, tudósításokat jelentetett meg a füredi fürdőéletről. Ő volt az 1882-ben alakult Balaton Egylet Irodalmi Szakosztályának elnöke. A házaspár ezüstlakodalmát is itt ünnepelte. Felesége halála után 1889-ben a villát eladta. A szobrot a Balatoni Intéző Bizottság készíttette. Jókai Mór nevét utca és a Tamás-hegyen kilátó viseli.
  
 
[[Category:Köztéri_szobrok,_emléktáblák]][[Category:Balatonfüred]]
 
[[Category:Köztéri_szobrok,_emléktáblák]][[Category:Balatonfüred]]

A lap 2014. január 28., 09:02-kori változata

Jokai szob.JPG

Helye: Jókai Mór Emlékmúzeum kertje (Balatonfüred, Honvéd u. 1.)

Felavatva: 1961.

Készítette: Gyenes Tamás szobrászművész

Anyaga: mészkő

Jókai Mór író (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, 1904. május 5.). Jókai 1857-ben, első balatoni útja során néhány napot családjával Füreden töltött. A magyar Tempevölgy című írásában örökítette meg élményeit. Megszerették Füredet, a fürdő demokratikus légköre vonzotta vissza évről évre Jókait és családját. 1867-ben - Jókainé Laborfalvi Róza színésznő sógora, Huray István fürdőorvos biztatására - telket vásároltak a Kerek templom közelében. 1870-ben felépült a villa, az író maga ellenőrizte az építkezést. Jókai idejének nagy részét írással töltötte, de szívesen gondozta kertjét is. Itt írta a Fekete gyémántok, A Damokosok, Az arany ember és a Három márványfej című regényeit, több művében megjelenik Füred és a Balaton ábrázolása. Lapjában, az Üstökösben színes leírásokat, tudósításokat jelentetett meg a füredi fürdőéletről. Ő volt az 1882-ben alakult Balaton Egylet Irodalmi Szakosztályának elnöke. A házaspár ezüstlakodalmát is itt ünnepelte. Felesége halála után 1889-ben a villát eladta. A szobrot a Balatoni Intéző Bizottság készíttette. Jókai Mór nevét utca és a Tamás-hegyen kilátó viseli.